Külföld

Alapjaiban rengetheti meg a monarchiát Károly király új terve – A radikális lépés akár Vilmos herceg öröklését is veszélybe sodorhatja?

  • Szerző:nuus
  • 2025.10.23 | 07:45

Drámai reformra készülhet III. Károly király, aki állítólag a trónöröklés szabályain is változtatna. A célja: modernizálni a monarchiát, és biztosítani, hogy a jövő uralkodója ne csak születése, hanem érdemei alapján kerüljön a trónra.

Amióta III. Károly 2022-ben elfoglalta a trónt, egyértelművé tette, hogy nem édesanyja, II. Erzsébet királynő útján kíván haladni. A brit uralkodó már eddig is számos újítást vezetett be – csökkentette a királyi család aktív tagjainak számát, szigorúbb költségvetést alkalmaz, és igyekszik közelebb kerülni a hétköznapi emberekhez. Most azonban egy olyan lépésre készülhet, amely alapjaiban rengetheti meg a monarchia jövőjét – írja a Propellerfemcafe.hu alapján.

Fotó: Youtube

A lap szerint a Buckingham-palota környezetében egyre gyakrabban hallani arról, hogy Károly a trónöröklés szabályain is változtatna. A jelenlegi rendszerben a trónt automatikusan az uralkodó legidősebb gyermeke, vagyis Vilmos walesi herceg örökli, utána pedig György herceg következik a sorban. A király azonban úgy véli, ez a merev rend már nem biztosítja a monarchia hosszú távú fennmaradását.

Állítólag olyan reformon gondolkodik, amelyben a jövő uralkodóját nem csupán vérvonal, hanem alkalmasság, elhivatottság és népszerűség alapján választanák ki. Ez a változtatás a hagyományos öröklési rendszert teljesen felboríthatná, hiszen a koronát nem automatikusan örökölné a trónörökös – ehelyett az érdemek döntenének.

A király egyik közeli tanácsadója a brit sajtónak azt mondta, a monarchia csak akkor maradhat hiteles, ha képes alkalmazkodni a modern világhoz.

Sokan úgy vélik, Károly döntését egyszerre vezérli felelősségérzet és a monarchia túléléséért érzett aggodalom. A közvélemény ugyanis egyre megosztottabb: míg Vilmos és Katalin továbbra is rendkívül népszerűek, a fiatalabb generáció már sokkal kevésbé kötődik a királyi intézményhez.

A király célja állítólag az, hogy az uralkodói cím a jövőben ne születési előjog, hanem „választott felelősség” legyen – egyfajta elismerése annak, aki valóban alkalmas az ország vezetésére. Ezzel nemcsak a monarchia korszerűsítését, hanem hosszú távú fennmaradását is biztosítaná.

Ugyanakkor az elképzelés megosztja a királyi családot: a hagyományőrzők szerint Károly ezzel hátat fordít mindannak, amit édesanyja képviselt. Ő azonban hajlandónak tűnik szembemenni a múlttal, ha ez jelenti a monarchia jövőjét.

Lehetséges, hogy Károly ezzel a lépéssel örökre megváltoztatja a brit trón fogalmát – és vele együtt a történelem menetét is.


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren
Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló