Életmód

Gyilkos fenyegetés a vizekben: agyevő amőba ölt meg egy férfit – 97% a halálozási arány

  • Szerző:nuus
  • 2025.08.25 | 16:25

Az Egyesült Államokban újra felütötte a fejét az a ritka, de rendkívül halálos kórokozó, amelyet a köznyelvben csak agyevő amőbaként emlegetnek. A Missouri államban élő férfi egy hétig küzdött az életéért, miután vízisíelés közben fertőződött meg. Az agyevő amőba az orron keresztül jut be a szervezetbe, majd az agyba vándorol, ahol szövetkárosodást és végül halált okoz. A fertőzés túlélési aránya mindössze három százalék.

Bár az agyevő amőba jelen van az amerikai édesvizekben, a fertőzés extrém ritkán fordul elő. 1962 és 2024 között mindössze 167 esetet regisztráltak, ám ezek közül csak négy beteg élte túl a kórt. A szakértők folyamatosan figyelmeztetnek: a kórokozó ellen nincs biztos gyógymód, így a megelőzés kulcsfontosságú.

Mi az az agyevő amőba, és hogyan védekezhetünk ellene?
Fotó: 123rf.com

Mi az az agyevő amőba, és hogyan támad?

A Naegleria fowleri nevű egysejtű élőlényt tartják a felelősnek, amely kedveli a meleg édesvizeket, például a tavakat, folyókat, pocsolyákat. A Missouri Egészségügyi és Szociális Szolgáltatások Minisztériuma közleményében így fogalmazott:

„A Naegleria fowleri amőba az orron keresztül jut a szervezetbe, onnan felvándorol az agyba, ahol súlyos szövetkárosodást okoz. A fertőzés nem terjed emberről emberre, és nem kapható el szennyezett víz lenyelésével.”

Az amőba tehát nem a gyomorban okoz problémát, hanem az idegrendszert támadja. A folyamat gyors és könyörtelen: a tünetek az expozíciót követő 1–12 napon belül jelentkezhetnek. Eleinte fejfájás, láz, merev nyak, majd zavartság és hányás utal a betegségre. Ahogy romlik a beteg állapota, hallucinációk, kóma, végül halál következhet be.

Ritka, de halálos fertőzés

A betegség hivatalos neve primer amőbás meningoencephalitis (röviden PAM). A statisztikák szerint évente átlagosan 10 esetet diagnosztizálnak az USA-ban, de a túlélés esélye szinte nulla.

A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) adatai szerint:

  • 1962 és 2024 között 167 esetet jelentettek,
  • mindössze 4 beteg élte túl,
  • a halálozási arány meghaladja a 97 százalékot.

Egy amerikai járványügyi szakértő így fogalmazott:

„Ez a kórokozó nem válogat, bármelyik egészséges emberre lecsaphat, aki véletlenül az orrába engedi a szennyezett vizet. Pont ez teszi olyan ijesztővé.”

Hogyan védekezhetünk az agyevő amőba ellen?

Bár a fertőzés ritka, a hatóságok azt javasolják, hogy mindenki tegyen lépéseket a megelőzés érdekében, különösen nyáron, amikor sokan keresik fel a természetes vizeket. A DHSS (Missouri Egészségügyi Minisztérium) ajánlásai között szerepel:

  • Kerüljük a fej víz alá merítését kezeletlen édesvízben.
  • Orrcsipesz használata vagy az orr befogása ugrás és merülés közben.
  • Ne zavarjuk fel a tó- és folyómedrek alján lévő üledéket.

Más szóval: a legegyszerűbb óvintézkedések is életeket menthetnek. Bár a fertőzés valószínűsége csekély, a következményei olyan súlyosak, hogy nem érdemes kockáztatni.

Egy haláleset, amely figyelmeztetés lehet mindannyiunknak

Az Egyesült Államokban történt tragédia ismét ráirányította a figyelmet az agyevő amőbára. Bár sokan csak városi legendának tartják a kórokozót, a számok önmagukért beszélnek: aki megfertőződik, szinte biztosan nem éli túl.

(via)

Olvass még több hasznos cikket Egészség rovatunkban!


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren
Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló