Egészség

Kutatás igazolja, hogy Mozart zenéje segít az epilepsziás rohamok csökkentésében

  • Szerző:nuus
  • 2020.07.17 | 15:18

A gyógyszerek mellé kiegészítő terápiaként javasolják.

A szakértők Mozart D-dúr szonáta két zongorára, K 448 című művét használták, valamint annak egy összekevert verzióját. Azt akarták tesztelni, hogy más hatásuk van-e az epilepsziásokra.

„Az elmúlt 15-20 évben sokat megtudtunk arról, hogyan csökkenti a rohamok számát az epilepsziás egyénekben, ha Mozart egyik szerzeményét hallgatják” – fejtette ki Marjan Rafiee, a torontói Krembil Brain Institute munkatársa. De egy kérdés még válaszra szorult, mégpedig az, hogy az egyéneknél hasonló módon csökkenti-e a rohamok gyakoriságát az, ha egy másik zenei ingert, nem pedig Mozart-darabot hallgatnak.

Az egy éven át tartó vizsgálatban tizenhárom páciens vett részt. Három hónap alatt a vizsgálatokkal megállapították a kiindulási alapot, majd a résztvevők egyik fele három hónapon át naponta meghallgatta Mozart szonátáját, majd újabb három hónapig az összekevert verziót. A csoport másik fele az összekevert verzióval kezdett, majd Mozart művét hallgatta meg naponta. A páciensek naplót vezettek rohamaikról.

„Eredményeink szerint a szonáta első tételének naponta történő meghallgatása összeköthető a rohamok gyakoriságának csökkenésével a felnőtt epilepsziásoknál. Ez azt sugallja, hogy a napi Mozart-hallgatás kiegészítő terápiát jelenthet az epilepsziás egyének rohamszámának csökkentésében” – fejtette ki Rafiee.


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren
Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló