Figyelem!

Elmúltál már 18 éves?

Könyv

Túl sok szex és erőszak – 7 könyv, amit a 21. században tiltottak be

  • Szerző:nuus
  • 2018.11.12 | 06:46

Ki gondolná, hogy a komoly demokratikus hagyományokkal rendelkező Egyesült Államokban is tucatjával tiltják be a regényeket (főként) szexuális töltetük miatt? Persze nem állami szinten, de iskolákban és egyházi intézményekben rengeteg könyv tiltólistás. Ezek közül mutatjuk be most nektek a legismertebbeket…

Alexié Sherman Junior: Egy indián naplója (The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian)

A könyv éveken keresztül szerepelt a kilencedikes diákok kötelező olvasmányainak listáján. Nem csoda, hiszen egy indiánrezervátumból kollégiumba kerülő kamasz fiú hétköznapi küzdelmeiről szól, amelyeket egyedüli indiánként kell megélnie. A mű azonban nemrég szinte minden államban tiltólistára került: a fő vád szerint már maga a címben szereplő „indián” kifejezés is rasszista (amerikai őslakosoknak illik nevezni azokat, akiket az eltévedt Kolumbusz indiainak hitt), ráadásul a történet főhőse a kelleténél gyakrabban… és, hát… mondjuk ki, szenvedélyesebben maszturbál, ami az amerikai szülők szövetségénél igencsak kiverte a biztosítékot.

Justin Richardson és Peter Parnell: And Tango Makes Three

Szinte minden államban a tiltólistán szerepel a 2005-ös, mindössze 32 oldalas gyerekkönyv, amely ellenzői szerint a melegházasságot emeli piedesztálra. A történet szerint ugyanis egy New York-i állatkertben két hím pingvin kikölt egy tojást, majd közösen kezdik nevelni a fiókát. A melegházasság ellenzői mellett a mű az egyházaknál is kiverte a biztosítékot, így igazából egyáltalán nem csodálkozunk, hogy a pingvinek halszagú hétköznapjairól szóló írás magyar nyelven már meg sem jelent…

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Rentrer un vendredi soir et se rappeler que nous sommes en week-end… Notre mood en image ? Cocooning en perspective !

FOR ME LAB (@for_me_lab) által megosztott bejegyzés,

Julia Alvarez: How the Garcia Girls Lost Their Accents

Amerikában a szülőknek komoly szavazati joguk van, ha gyermekeik olvasmányélményeiről van szó: az intellektuális kalandokkal tarkított írásmű egy észak-karolinai középiskola könyvtárának polcáról került a raktárba, mivel egy szülő panaszkodott, hogy a regény „túl erős szexuális töltetet közvetít a kiskorúak felé”. Jellemző, hogy az iskola kezdetben alkudozni próbált: felajánlotta a családnak, hogy a lányuk egy másik könyvet is választhat elemzésre, de amint az erősen vallásos família perrel kezdett fenyegetőzni, inkább jegelték ezt az akcentus-témát…

Suzanne Collins: Az éhezők viadala (The Hunger Games)

A nálunk is rendkívül népszerű könyv (amelyből film is készült Jennifer Lawrence főszereplésével) 2010 legkárosabb könyveinek listájának első helyén végzett, ha nem is állami szinten, de rengeteg iskolában került tilólistára a mű, mondván túl sok benne a vér és az erőszak. Ez tagadhatatlan, elvégre az egymással megküzdő tizenéves fiatalok közül csak egyetlen maradhat életben…

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Before the release of @scholasticinc’s The Hunger Games Special Edition on October 30, tell us your favorite film moments! Don’t forget to pre-order #TheHungerGames10 now.

The Hunger Games (@thehungergames) által megosztott bejegyzés,

Jodi Picoult: The Tenth Circle

A könyv egy 16 éves lány – és apja – történetét beszéli el. A lány egyik napról a másikra szinte teljesen átalakul, és az apa döbbenten nézi gyermeke változásait, míg nem kiderül a szörnyű igazság: a lányt brutálisan megerőszakolták. A szülők teljesen kiakadtak, hogy egy naturális szex-jeleneteket és nemi erőszakot ábrázoló könyv kiskorúak számára is elérhetővé vált, méghozzá az iskolában…

Derrick Barnes: The Making of Dr. Truelove

Ismét a szülők panaszkodtak, és a probléma ezúttal is a „túl erős szexuális töltet” volt. A könyvet számos államban vették ki az iskolakönyvtárak kínálatából, mivel „nincs szükség arra, hogy a középiskolások olyasmivel foglalkozzanak, mint az anális szex és az orális kényeztetés, csupán elméleti szinten sem”.

EL James: A szürke ötven árnyalata (Fifty Shades of Grey)

Na, ezt nem gondoltátok volna, ugye? A szürke ötven árnyalata – a bizarr fordítás ellenére – Magyarországon is sikerkönyv lett, Amerikában pedig az egyetemek könyvtárainak polcaira került, hogy a diákok egyfajta jelenség lenyomataként tanulmányozhassák. Floridában nem csak az egyetemen, hanem számos könyvtárban is tiltólistára helyezték a művet, mivel „pornográf jellegű, emellett valódi irodalmi értéket nem képvisel”.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

From Ana to Christian. #FiftyShadesFreed

Fifty Shades Freed (@fiftyshadesmovie) által megosztott bejegyzés,

Nyitókép: pixabay.com


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló