Tudomány
A legújabb kutatás arra hajlik, lehet hogy a kutyák tényleg okosabbak, mint a cicák
Az intelligenciával összefüggő agysejtjekből nekik kétszer annyi van, ez pedig azt jelenti, hogy gondolkodnak, terveznek és képesek az összetettebb viselkedésre

Az már nagyon régi vita, hogy vajon melyik házikedvenc az okosabb: a kutya vagy a macska. A legfrissebb kutatás szerint az igazság az ebek pártján áll: azon az agyi területen, ahova a gondolkodás, a tervezés és a komplex viselkedés tartozik, ott több mint kétszer annyi agysejtje van egy kutyusnak, mint egy cicának.
A Nashville-ben található Vanderbilt Egyetem kutatói azt állítják, hogy az állatok agykérgében lévő neuronok száma határozza meg az intelligenciájukat. Ez az agy legnagyobb része, és ez felelős elsősorban a össszetett viselkedésért. A kutatók azt találták, hogy a kutyáknak körülbelül 530 millió kortikális neuronja van, míg a macskáknak csak 250. Csak összehasonlításképpen: az emberi agyban 16 milliárd ilyen neuron van.
“Ez a szám határozza meg az állat belső szellemi állapotának gazdagságát és azon képességét, hogy mennyire képes megjósolni a múltbeli tapasztalatai alapján, hogy mi történhet majd a jelenben, a környezetében” – állítja a kutatást végző csapat brazil származású vezetője, az agykutató Dr. Suzana Herculano-Houzel.
Húsevő agy – Nem a méret a lényeg
Több húsevő agyát megvizsgálva a kutatók megállapították, hogy a nagyobb agy ugyanakkor nem jelenti feltétlenül azt, hogy több lenne a kortikális neuronjuk, mint a kisebb aggyal rendelkezőknek. Egy golden retriever agya például háromszor kisebb, mint a barna medvéé, mégis több benne a kortikális neuron. Hasonló a helyzet a macskák esetében is: a cicák agya ugyanakkora, mint egy mosómedvéé, mégis nagyobb benne a neuronok sűrűsége. Miközben a mosómedvének hiába van kis agya, mégis közel annyi idegsejt és neuron található benne, mint ami egy főemlős agyától lenne elvárható. Dr. Herculano-Houzel szerint ugyanakkor az intelligencia egy árnyalt és rendkívül szubjektív dolog, ezért bármit is állapított meg a kutatásuk, azt mégsem állítanák teljes bizonyossággal, hogy a kutyák minden helyzetben okosabban viselkednek, mint a macskák.

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.