Érdekes

A kutya testbeszédének 7 eleme, amit jó, ha ismersz

  • Szerző:nuus
  • 2021.07.04 | 15:12

Noha a különféle fajták között óriási különbségek lehetnek, a kutyák többsége minden apró részletre odafigyel: reagálnak a testtartásunkra, a tekintetünkre, a gesztusainkra. Éppen ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a kutya reakciója minderre mit jelent: így elkerülhetőek a kellemetlen, sőt veszélyes helyzetek is. 

Az ásítás

Amikor egy ember ásít, automatikusan feltételezzük, hogy unatkozik, esetleg fáradt. A négylábú kedvenceink esetében egy kicsit más a helyzet: a kialvatlanság, mint racionális magyarázat, az ő esetükben is megjelenik, de még gyakrabban egészen másról van szó. Ha a kutya szorong, ideges, ásítással reagál az idegrendszere, hogy egy kicsit megnyugodjon. Ha barátságtalan idegenekkel találkozol kutyasétáltatás közben, figyeld meg, hogyan reagál az eb: mikor, hogyan, mennyit ásít? Ez számos esetben figyelmeztető jel lehet.

A lefagyás

Minden gazdi ismeri a jelenséget, amikor a kutyája hirtelen „lefagy”: egyik pillanatról a másikra megmerevedik, egy kis ideig mozdulatlan marad, és bármit is teszel, nem hajlandó engedelmeskedni. Nos, nem egyszerű engedetlenségről van szó: a kutya akkor reagál így, ha fenyegetve érzi magát. Általában egy nagyobb, erős – de legalábbis hangosabb – kutya ijesztette meg, esetleg az ideges, mérges gazdája az, ami szorongást ébreszt benne. Ilyenkor ösztönösen kivár: ezzel a viselkedéssel igyekszik megnyugtatni téged!

Az oldalazás

Amikor a kedvenced ismeretlen kutyával találkozik, általában oldalazva közelíti meg az idegent. Így méri fel az erőviszonyokat, és így vesz szagmintát az idegenről, ami számára rengeteg fontos információt hordoz. Hasonló dolog történik akkor is, ha új emberrel találkozik a kutya: az eb-barátság első pillanataiban soha ne szemből közelíts, hanem állj az oldalára, és hagyd, hogy alaposan megszaglásszon. Így előbb-utóbb megnyugszik, és elfogad téged.

A szimatolás

Sok gazdi panaszkodik arról, hogy amikor határozott, erős hangon hívja a kutyáját, a kis kedvenc inkább elfordul, és a földet kezdi szaglászni elképesztő intenzitással. Gyakran viselkedik így akkor is, amikor idegen kutyát lát a közelben. A szakemberek szerint ez megint csak egy ösztönös reakció, amely a kutya reményei szerint elvonja a figyelmet róla: „hé, én csak teszem a dolgomat, el vagyok foglalva, tessék békén hagyni!” – valami ilyesmit üzen ezzel az eb.

Az orrnyalogatás

A gyakori nyelvcsapások és orrnyalintások nyugtató hatással vannak ez ebre. Gyakran egy-egy pillanat leforgása alatt történik az egész, az ember észre sem veszi. Ha azonban a jelenség többször is megismétlődik, és szemet szúr a gazdinak, akkor nem árt vigyázni: a kutya valamiért ideges, és így próbál lenyugodni. Kivételt képez persze az az eset, amikor mogyorókrémet lopott a kis haszontalan, és a maradék nyomait próbálja épp eltüntetni a pofájáról.

A lassú mozgás

A legtöbb eb akkor kezd elképesztő lassúsággal, csigaként mozogni, ha veszélyt észlel maga körül. Ez lehet egy nagyobb állat, egy zajos autó, idegen emberek, de lehet a gazdi ingerültsége, dühe is. Ha ijedt kutyát látsz, te is lassulj le: így egyrészt megnyugtatod, másrészt azt az üzenetet küldöd felé, hogy nem kell tartania tőled, nem fogod bántani. Sok kutya szorong a hiperaktív gyerekek mellett, mivel a viselkedésüket kiszámíthatatlannak tartja: biztasd a kicsiket is arra, hogy lassítsanak egy kicsit a tempón, ha a kutyával ismerkednek, játszanak.

Az integetés

Az egyik legcukibb jel, amit a kutya a gazdi felé küld az, amikor a mancsát az égnek emeli, mintha integetni. Nos, ez is az állati testbeszéd egyik formája, amely a megnyugvást szolgálja. Oké, elképzelhető, hogy a kedvenced játszani szeretne, de ha nem ugrál vidáman mellé, valószínűleg a következő üzenetet küldi: „hé, nyugodj csak meg, látod, hogy kedves és barátságos vagyok!”, de ezt persze kevésbé tudná szavakkal ilyen választékosan megfogalmazni.

kép: https://pixabay.com/users/vizslafotozas-9868721/


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló
Otthon
Így ne nyírd ki a szobanövényeid!
  • szerző:nuus
  • 2024. 04. 04.