Érdekes

Vigyázz, kész, önfotó! – 5 tudományos tény a szelfikről

  • Szerző:nuus
  • 2021.10.02 | 08:18

A "szelfi"már hivatalosan is szó, az Oxford English Dictionary külön jegyzi, s jövevényszóként természetesen nálunk is megjelenik. Mit is jelent? A fotó, amit magunkról készítünk, és az interneten osztunk meg a világgal. Nos, az utóbbi időben számos pszichológiai és szociológiai felmérés foglalkozik a szelfivel, mint az egyénre és az egész táradalomra ható jelenséggel.

Aki sok szelfit készít, az magányos.

Megpróbálták már veszélyes, destruktív tevékenységként bemutatni a szelfizést, amelyet kizárólag pszicho- és szociopaták végeznek, ez a kísérlet azonban nem járt sikerrel. A jelek szerint teljesen épelméjű az, aki önfotókat készít, csak éppen az átlagosnál magányosabb az, aki ezt meglehetős gyakorisággal teszi. A „Tagger’s Delight?” fantázianéven futó brit kutatás során 508 Facebook-felhasználó szelfi-szokásait vizsgálták, majd kérdőívet kellett kitölteniük arról, hogy milyen viszonyt ápolnak a szüleikkel, rokonaikkal, barátaikkal, s van-e párkapcsolatuk. Mint kiderült, minél kevesebb a mély, emberi kapcsolat a megkérdezettek életében, annál több szelfi figyel az oldalán. Úgy tűnik, mindannyian visszajelzésfüggők vagyunk egy kicsit, s ha ezt a környezetünkben nem kapjuk meg, ösztönösen idegen vizekre evezünk…

Az embereket taszítja a túl sok szelfi.

Dr. David Houghton, a Birminghami Egyetem professzora megállapította, hogy a szelfijeinkre csak a legszűkebb rokonság és baráti kör nyitott igazán, a többieket pedig inkább taszítja, mint vonzza az intim kitárulkozás a közösségi portálokon („Épp cipőt próbálok”, „Felültem a buszra”, satöbbi). A szakember azt vizsgálta, hogy ki hogyan reagál ezekre a megosztásokra: a kollégák és az ismeretlenek például előszeretettel tiltják a túl sok szelfit megosztó figurákat, és magukban önző, nagyképű emberként írják le őket. Kimondottan pikáns dolog belegondolni, hogy az 1-es pont tanulsága szerint pedig ennek épp az ellenkezője az igaz az esetek túlnyomó részében…

A szelfizés árthat az önbizalomnak.

Egy Santa Cruz-i klinikai szakpszichológus, Lucie Hemmen megállapította, hogy kétféle szelfi készül: az egyiket jobbára érett személyiséggel rendelkező felnőttek készítik életük egy-egy különleges pillanatában, spontán módon, és meglehetősen ritkán. A másik a félénk, szorongó, éretlen személyiségekhez köthető, és szinte mindig előre beállított, gyakran szexualizált felvételekről van szó. Míg az előbbi kategória képviselőire nem hat negatívan a jelenség, az utóbbi körbe tartozók szinte folyamatosan szoronganak a külsejük miatt, amin a szelfizés csak tovább ront: egyfajta ördögi kör ez.

A szelfikre érkező reakciókat komolyabban vesszük, mint kéne.

Jill Weber pszichológus szerint az önbizalmunk nagymértékben függ attól, hogy milyen reakciókat – lájkokat és kommenteket – kapunk a közösségi portálokon megosztott önfotóinkra. A szakember ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy nem szabad elfelejtenünk, hogy mindez csupán azt tükrözi, mások mit gondolnak a külsőnkről, ne pedig azt, hogy mi magunk milyenek vagyunk. A tapasztalat azt mutatja, hogy a virtuális világban nem mindig könnyű különbséget tenni a kettő között.

A szelfik 30 százalékát a fiatalok készítik.

A statisztika azt mutatja, hogy a szelfik 30 százaléka jelenleg az 1980 és a 2000 között született fiatalok körében jelenik meg. Persze ez valahol érthető, hiszen egyrészt az internet-penetráció is ebben a körben a legszélesebb, másfelől pedig ez a generáció van épp abban a korban, hogy kíváncsi a külvilág visszajelzéseire. Érdekes, hogy az idősebbeket – különösen az 1960-as évek előtt születetteket – ugyan nem zavarja a szelfi-kultúra térhódítása, de ők maguk nem érdeklődnek különösebben az önfotózás iránt.
Akárhogy is, kíváncsiak vagyunk, hogy mit hoz a jövő. Vajon hol lesznek a szelfik 10, 20 vagy akár 30 év múlva? Arra tippelünk, hogy akkor már olyan high tech eszközök figyelnek majd a legzsengébb kisiskolások zsebeiben is, hogy nem lesz szükségünk a saját kinyújtott karunkra a fotózáshoz. Persze az is benne van a pakliban, hogy jön a zombi-apokalipszis, márpedig akkor egészen más lesz a prioritás minden bizonnyal…

kép: Alex Blăjan, Unsplash


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló
Tech
A Facebook-on is beköszön a MI
  • szerző:nuus
  • 2024. 03. 19.
Film
BAFTA: Tarolt az Oppenheimer
  • szerző:nuus/MTI
  • 2024. 02. 19.