Tudomány
Halálos baktériumot lő az űrbe a SpaceX, de nem ölni akarnak vele
Az asztronauták mérgezése helyett kutatási célból lő ki a Nemzetközi Űrállomásra baktériumokat a SpaceX. Elon Musk cége a NASA társfinanszírorásában a génmutációra keresi a gyógyírt.
Alacsony és nullgravitációs körülmények között fogják vizsgálni azokat a baktériumokat, amelyeket a SpaceX jövő kedden –Valentin-napon – indít el a Nemzetközi Űrállomásra. A meticillin-ellenálló staphylococcus aureus baktériumokról azt gondolja Dr. Anita Goel vezető kutató, hogy az a megváltozott gravitációs körülmények között gyorsan átalakulhat más, vagy teljesen új törzsekké. Az Inverse cikke szerint a Földön is olyan gyorsan mutálódik, hogy antibiotikummal sem lehet legyőzni. Ha mikrogravitációban gyorsabban alakul át, az iránymutatást adhat az orvosok és fizikusok számára.

Goel gyakorlati hasznot remél a kutatástól:
Letesztelhetem azt a húsz éves hipotézisemet, hogy a környezet merőben befolyásolhatja az információáramlást mind a génállomány, mind az RNS-molekulák felől
– nyilatkozta a Forbesnak. A vezető kutatónak a „nanobiofizika” a szakterülete, mely tudomány a fizikai és a nanotechnológia kapcsolatát vizsgálja a biológiával és a gyógyszerészettel. Az eredmények hozzásegíthetik az orvosokat ahhoz, hogy a bakteriális fertőzésekkel szemben egyre kevésbé hatékony antibiotikumok helyett mással gyógyítsanak. Tavaly például úgy halt meg ilyen fertőzésben egy amerikai nő, hogy az összes ismert antibiotikum hatástalan volt a betegségére.
Röviden annyi a lényeg, hogy ha sikeres lesz a kutatás, sokkal kevesebb embert ölhetnek meg a jövőben bakteriális fertőzések.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.