Tudomány
Vékony jégen táncolunk, jóval melegebb az Északi Sark, mint kellene
A friss adatok szerint az idei év lett tényleg a legmelegebb.

Idén főleg az orosz mérőállomások mutatnak drámai eltérést az ilyenkor megszokott értékektől. A Sarkvidéken most van ugyanis az éjszakai időszak, amikor a Nap még mutatóba sem kel fel, közel fél évig. Ilyenkor minden fagyott állapotban kellene, hogy legyen, mégis jóval melegebb van, figyelmeztet a Science Alert.
A szeptemberben fagyásnak induló tengervíz is jóval lassabban kezdett idén megdermedni. Ez már a második év, amikor a hőmérséklet jóval magasabb a megszokottnál. Petteri Taalas, a Meteorológiai Világszövetség titkára így számol be a mérésekről:
A sarkvidéki orosz területeken 6-7 C fokkal magasabbak az értékek, Alaszkában és Kanadában pedig 3 fokos eltérést tapasztalni.
A társaság a múlt héten jelentette be, hogy minden idők legmelegebb éve lett a 2016-os esztendő. Még 2015-ben akkor történt egy nagyobb olvadás, amikor egy vihar tört be a régióba. Jennifer Francis, a Rutgers Egyetem sarkvidék specialistája így elemzi a helyzetet:
Az egész világot érintő folyamat része ez a felmelegedés is, együtt a rekord alacsony mértékű tengeri jegesedéssel, mely az egyenlítő felől észak felé áramló nedves légtömegeknek köszönhető.
Az élővilág nincsen felkészülve ilyen ütemű változásokra: például ha a jégtáblákon vadászó jegesmedvék nem tudják megszerezni a kellő táplálékot és súlygyarapodást, az a fajtájuk katasztrófájához vezethet.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.