Divat
Az óceánok szemetéből csinálnak menő ruhákat, Pharrell Williams is szereti
165 millió tonna szemét úszkál jelenleg a világ tengereiben és óceánjaiban. Egy New York-i startup úgy gondolja, hogy ekkora mennyiség nyersanyagnak se kevés, és még ingyen is van számukra. A probléma megoldása: fonalat gyártanak a kiszuperált műanyagpalackokból, és menő ruhákat készítenek.
A szemétbe került műanyagpalackokból készít fonalat, illetve ruhákat egy New York-i székhelyű startup. A Bionic Yarn, amelynek Parell Williams a kreatív igazgatója, 2009-es alapítása óta olyan cégekkel dolgozott együtt mint a GAP, az O’Neill, vagy G-Star, amelyek például a farmereikbe, illetve kabátokba használták a kiszuperált palackokból előállított fonalakat.
A divatipar azonban csak az egyik lehetséges felhasználási terület: az anyagot például a hajók szigetelésénél, vagy a bútorgyártásban is lehetne hasznosítani.
Kevesebb energiát igényel
Az eljárás lényege, hogy a begyűjtött palackokat ledarálják, majd felmelegítik és vékony szálakat húznak ki belőle. Az így elkészült műanyagfonalat pedig például gyapjúval kombinálják.
Bizonyított, hogy az újrahasznosított polimerek előállítása jóval kevesebb energiát igényel, mint a szűz poliészterek gyártása
– mondta Huffington Postnak Timo Rissanen. A New York Design School divattervezéssel és fenntarthatósággal foglalkozó szakembere szerint emellett a cég egy másik fontos problémára is ráirányította a figyelmet: az óceánokban lebegő szemétkupacokra.
Úszó szemétdombok
A Bionic Yarn az elmúlt három évben hét millió palackot alakított át, a forrás azonban sajnos kimeríthetetlennek tűnik.
A Világgazdasági Fórum és a Ellen MacArthur Alapítvány jelentése szerint ugyanis jelenleg több mint 165 millió tonnányi műanyagszemét úszkál a világ tengereiben és óceánjaiban. Ez a mennyiség ráadásul minden évben 8,8 millió tonnával növekszik. A jelentés szerint ha nem teszünk valamit, akkor 2050-re a súlyát tekintve már több szemét lesz a vizeinkben, mint hal.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.