Külföld

A Brexit miatt nőhet a szívbetegek és a hálálozások száma is

  • Szerző:nuus
  • 2019.01.30 | 18:18

Na tessék, még ez is.

Több ezerrel nőhet a szívbetegség és stroke miatt elhunytak száma Nagy-Britanniában a következő évtizedben, ha az ország megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból – állapította meg egy új tanulmány.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Markus Grolik (@markusgrolik) on

Jelentősen nőhetnek a gyümölcs- és zöldségárak a Brexit után, mivel az ország a gyümölcsök 84 százalékát, a zöldségek 48 százalékát külföldről hozta be a 2017-es adatok szerint – írták a kutatók a BMJ Open aktuális számában. A megállapodás nélküli Brexit lesz a legköltségesebb és legkárosabb: a gyümölcs- és zöldségfogyasztás visszaesése miatt nagyjából 12 400-an halhatnak meg szív- és érrendszeri betegségekben egy évtized alatt – idézte a tanulmányt a medicalxpress.com. A gazdaság sok szektorára lesz komoly hatással a kilépés, az egészségügyi következményeket azonban kevés tanulmány vizsgálta eddig.

Az Imperial College London kutatói négy különböző Brexit-verzió lehetséges hatásait kutatták az úgynevezett IMPACT modell segítségével, amely számos fontos étrendet, gazdasági és egészségügyi adatot kombinál. Azt találták, hogy a megállapodás nélküli kilépés vezetne a legnagyobb áremelkedéshez, a banán ára majdnem 17, a citrusféléké több mint 14, a paradicsomé csaknem 15 százalékkal nőne. A gyümölcs- és zöldségbevitel jelenleg is az ajánlott mennyiség alatt van a brit lakosság több mint felénél, a Brexit megállapodás nélküli verziója esetén a gyümölcsfogyasztás 11,4 százalékkal, a zöldségfogyasztás több mint 9 százalékkal esne vissza.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Aidan Goatley (@goataid) on

Az ezzel összefüggő szív- és érrendszeri betegségek száma szintén minden verzióval nőne, de a legártalmasabb a megállapodás nélküli kilépés lenne. Ez 2021 és 2030 között 12 400 halálesettel jelentene többet, ami majdnem 2 százalékos emelkedés a becslések alapján. Ha a dráguló import miatt otthon termelt gyümölcsök és zöldségek mennyisége két százalékkal emelkedne, az nem változtatna lényegesen a becsléseken. A kutatók hozzátették, hogy a Brexitnek egyéb hatásai is lehetnek az élelmiszerek termelésére és fogyasztására, jelenleg például mintegy 80 ezer, főként uniós tagállamokból érkező idénymunkás aratja az otthon termesztett zöldséget és gyümölcsöt. Az ő szabad mozgásuk nélkül valószínűleg csökken a friss, otthon termelt termények mennyisége is.


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló
Zene
A KISS eladta a lelkét az ABBA-nak
  • szerző:nuus
  • 2024. 04. 23.
Színház
Kirúgják Udvaros Dorottyát?
  • szerző:nuus
  • 2024. 04. 09.