Érdekes

Tapsi Hapsitól a Gyalog Galoppig: híres nyulak, nem csak húsvétra

  • Szerző:nuus
  • 2022.04.14 | 08:18

Ki mondta, hogy csak a húsvéti nyúlról érdemes beszélni az évnek ebben a szakaszában? Nos, számtalan más híres rágcsáló van a tarsolyban, aki nélkül szegényebb lenne a folklór, az irodalom vagy a filmtörténet…  

Nyuszi, Micimackó barátja 

Gyerekkorunk egyik kedvenc figurája minden kétséget kizáróan a kissé neurotikus, paranoiás és gyakran antiszociális Nyuszi, Alan Alexander Milne: Micimackó és Micimackó kuckója című műveiből. Maga a név – Nyuszi, angolul: Rabbit – nem túl fantáziadús, annál izgalmasabbak azonban a kalandok, amelyeken keresztül megy a hosszúfülű rágcsáló a kis barátaival. Az nyilván megvan, amikor Micimackó látogatóba megy a Nyuszihoz, felfalja a teljes mézkészletét, majd képtelen kimászni a nyúlüregből…?

A fehér nyúl és Alice

A fehér Lewis Carroll Alice Csodaországban című művében tűnik fel, és hát Micimackó cimborájához hasonlóan ő sem a bátorságáról és a határozottságáról híres. Akárhogy is, ő az első karakter, akivel Alice találkozik. Arra ébredt ugyanis, hogy egy vékonyka hang szünet nélkül ezt kiáltozza: „Ó, egek! El fogok késni! Már tizenkettő is elmúlt, és az ünnepség bizonyosan elkezdődött már, biztos, hogy elkezdődött! Ó, egek! Biztosan elkezdődött! Az ünnepség már biztosan elkezdődött…” – parázott a fehér nyúl, mire Alice megkérdezte: „Miféle ünnepségről beszélsz, Fehér Nyúl?” Mire a nyuszi búcsú nélkül távozott egy szempillantás alatt: „Hagyj most békén, gyönyörűségem, nagyon sietek!”, és már el is tűnt. 

A húsvéti nyuszi, ami gyöngytyúk

A húsvéti nyúl a gyermekfolklór része. Pontosan senki sem ismeri a hagyomány eredetét, de érthető, hogy a tavasz a termékenységhez, a szaporasághoz kötődik. Egyes források szerint egy félreértésnek köszönhető, hogy nyuszi látogatja a családokat húsvétkor: a 16. században ugyanis a német területeken gyöngytyúkot ajándékoztak egymásnak az emberek, annak tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, rövidebben Hasel, a nyúl németül pedig Hase. Így aztán az eredetileg pogány, termékenységet ünneplő szokás a keresztény kultúrkör részévé vált. 

 Roger nyúl a pácban

Az 1940-es évekbe repít a Roger nyúl a pácban című színes, amerikai egész estés film, 1988-as bűnügyi film, kalandfilm és filmvígjáték, amiben valós és rajzolt térben, élő és rajzolt szereplők keverednek egymással. Nem csak Roger nyulat, de becses – és roppantmód szexi – nejét, Jessica Rabbitet is meg kell említenünk természetesen a híres nyulak listáján, hiszen ő máig egyfajta erotikus szimbólum nőies formáival.

A Gyalog galopp réme, a gyilkos nyúl

Állítólag nem csupán a komikusok találták ki a gyilkos nyúl karakterét, hanem a középkor hiedelelemvilágában bizony fontos szerepet játszott a brutális tapsifüles, amely „halált lövell ki magából akár egy mérföldnyire is”. De ki is ez az állat valójában? „Ez nem közönséges nyúl – mutatott a jószágra Tim. – Aahh! – emelte az égre tekintetét a király. – Ennél aljasabb, gonoszabb, rosszindulatúbb rágcsálót még nem láttál… – Seggfej – szólt egy hang a csapatból. – Berittyentettem – jegyezte meg halkan Sir Robin. – Vigyázz, csak vigyázz! – emelte fel a hangját a varázsló, nem sokkal ezután az ártalmatlannak tűnő kis fehér rágcsáló lemészárolta a csapat magját…

Tapsi Hapsi, az idegesítő hapsika

Tapsi Hapsi először 1938. április 30-án jelent meg a Bolondos dallamok című rajzfilmsorozat sztárjaként. Ő az, aki folyton idegesítő megjegyzéseket fűz mindenhez, miközben kilóra zabálja a sárgarépát. A „Mi a hézag, hapsikám?” (What’s up, doc?) beszólás az évek során a védjegyévé vált. A bundája szürkés színű, a farka bojtos, arca és füle pedig fehér. Nem néz ki nagy észkombájnnak, pedig eléggé agyafúrt, mindenkit legyőz, aki az útjába áll. Csavarosabb az esze, mint La Fontaine oktondi nyuszijának, aki elvesztette a futóversenyt a dörzsölt teknőssel szemben… 

És a listának még nincs vége, hamarosan folytatjuk az emlékezést a kockásfülű nyúltól a Playboy-logó hőséig…!


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló
Külföld
Meghalt Derrick felügyelő társa
  • szerző:nuus
  • 2024. 03. 25.
Otthon
Így ne nyírd ki a szobanövényeid!
  • szerző:nuus
  • 2024. 04. 04.