Tudomány
Mikor jöhet az újabb cunami? Ezt tudhatod a szökőárról
Bármikor jöhet egy hatalmas szökőár, bár a történelem eddig legnagyobb cunamija mindent elvinne Ázsiában.

Földrengés, illetve tengerrengés volt Japánban, cunami riadót rendeltek el, bár a 2004-es pusztító szökőárhoz képest még ez sem volt igazán pusztító. A cunami japán szó, innen már láthatjuk is, hol pusztít leginkább, a kikötő és a hullám szavakból képzett kikötői vagy parti hullám. Oka ugyanaz, mint amikor mi a kádban előrelökjük a vizet, a tengerrengés meglöki az óceán vizét, ami kilendül és kicsap a partokra. Csak éppen az óceán vize hatalmas távolságokba lendül ki, és rendkívül pusztító magasságban csap ki a partra, és szökőár keletkezik.
Semmit nem használ a modern technika
Illetve valamit mégis: előrejelezni nem tudják, de a földrengés után már modellezni tudják, hogy mekkora lehet a szökőár. Ha ezt elég gyorsan csinálják, és úgy csinálják, mérsékelni lehet a károkat. A modern korban a legnagyobb szökőár 2004-ben volt, amikor Thaiföld, Indonézia és tucatnyi sziget az Indiai-óceánon hatalmas árat fizetett azért, mert nem volt hatékony szökőárjelző rendszerük. Karácsonykor, december 26-án rendkívül erős, a Richter-skála szerint 9,1 – 9,3 tengerrengést követően Szumátra közelében megindult a szökőár. Ázsiában és Afrika keleti partjainál több mint 130 000 ember halt meg, és több tízezren eltűntek. 2011-ben pedig újra a japán városok hevertek romokban, és a fukusimai atomerőmű is megsérült.
A vulkánok is veszélyesek
A cunamik másik kiváltó oka, a vulkánkitörést követő rengés, ebből van jópár, ami civilizációkat söpört el. 1883-ban Jáva és Szumátra között a Krakatau vulkán kitörése, illetve a vulkáni kúp lerobbanása hozta a cunamit, amiben 36 000 ember halt meg. Az Atlantisz legenda is egy cunamihoz kapcsolódik, 3500 évvel ezelőtt a Théra vulkán robbant fel és az árhullám elsöpörte a mínoszi civilizációt. A Théra maradéka ma Santorini néven ismert kis félkör alakú sziget, amennyi a vulkánból maradt.
Itt öntötte el a tenger Atlantiszt, legalábbis Lara Croft szerint, aki Santorini alatt búvárkodva találta meg az ókori csúcscivilizáció ereklyéit.
Ami igazán nyugtalanító, hogy a tudósok sokszor találnak messze a szárazföld belsejében is, cunamira utaló nyomokat. Sokak szerint a ma a Fogo-szigeten (portugálul Tűz-sziget) lévő ma is aktív vulkán elemi erejű kitörése hozta el a világ eddigi legnagyobb özönvizét, 260 méter magas hullámokkal, amik 32 kilométerre csaptak be a szárazföldre. Még az sem túl megnyugtató, hogy mindez 73 000 éve volt, mert a nagy számok törvénye alapján egyre valószínűbb egy újabb hatalmas vulkánkitörés a Földön.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.