Belföld

Ez a fürdő lassan egy évszázada az egyik legnépszerűbb itthon

  • Szerző:nuus
  • 2020.11.09 | 16:18

1925. október 26-án a Hajdúszoboszló határában végzett próbafúrás alkalmával, hangos robajjal óriási víztömeg tört föl és emelkedett 6 méter magasba.

Az első világháború után a gazdaság fellendülésének érdekében az alföldi mélyfúrások megindításával folytatódott hazánkban a szénhidrogén-kutatási program. A célpont a Tiszántúl lett, így Hajdúszoboszlón is kőolajat, földgázt kerestek. Pávai Vajna Ferenc – mint a bányászati kutatások geológus vezetője – előzetes felmérése alapján tűzte ki az I. sz. fúrás helyét a várost átszelő főúttól északra. Személyes irányítása alatt 1924. december 16-án kezdték el a fúrást, munkáját 1925 őszén siker koronázta.

Légi felvétel az elfolyó termál víz hasznosítására 1939-ben létesített csónakázó tóról 1967

1925. október 26-án az 1090.87 méter mélyről feltörő földgáz 73°C-os hévizet hozott a felszínre, ami gyökeresen megváltoztatta a mezőváros életét. A szabadkifolyású kútból folyamatosan ömlő termálvíz szinte tavat képzett a kút körül, melyben a helyiek ettől kezdve rendszeresen fürödtek. A gyógyító, meleg víz híre gyorsan elterjedt a környéken.

Vendégek a hajdúszoboszlói gyógyfürdő medencéjében 1958

Az elemzések kimutatták, hogy a fúrás következtében felszínre tört víz jódos-brómos-konyhasós hévíznek minősül és jelentős mennyiségű szénsavat tartalmaz. Hőfokánál, s 20 féle oldott ásványianyag-összetételénél fogva egyedülálló gyógyvíz. Összes ásványianyag-tartalma meghaladja az 5000 mg/litert.

A hajdúszoboszlói gyógyfürdő súlyfürdőjében 1983

Az orvosi vizsgálatok pedig bebizonyították, hogy a hajdúszoboszlói gyógyvíz kedvező hatása igen széleskörű. Hatékony ízületi gyulladások és elváltozások, egyes gerincbetegségek, idegfájdalmak és ideggyulladások, izomfájdalmak esetén, de alkalmazható sportsérülések és csonttörések utókezelésére, valamint nőgyógyászati problémák és bőrbetegségek gyógyítására.

Légi felvétel az 1963-ban átadott Béke Gyógyüdülőről 1968

1927. július 26-án a városi fürdő megnyitotta kapuit a gyógyulni vágyók és fürdőzők előtt. Ettől kezdve évről évre hatalmas ütemben fejlődött Hajdúszoboszló, mára Európa legnagyobb fürdőkomplexumává, és nemzetközi szinten is elismert gyógyhellyé vált. Aranybarna gyógyvize lassan 100 éve kényezteti, gyógyítja vendégeit.

Hajdúszoboszló, légi felvétel a gyógyfürdő medencéiről. 1968. szeptember 13

 


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló