Egészség
Végre kiderült, mennyi alvásra van szükségünk valójában
Van-e a 21. századnak kifejezőbb szimbóluma egy kialvatlan, karikás szempárnál? Felpörgött világunkban nem is csoda, hogy nem alszunk eleget. Az alvásigényünk állítólag nyolc óra. De lehet, hogy mégsem annyi.

Annak érdekében, hogy kiderítsék, vajon a tévé és okostelefon előtti időkben milyenek voltak az emberek alvási szokásai, kutatók a tanzániai Hadza, a bolíviai Tsimane és a namíbiai San törzs éjszakai viselkedését monitorozták. Mindhárom faluban nagy gonddal figyeltek a környezetre, valamint az emberek szokásaira is és a következőket találták.
A törzs tagjai napnyugta után pár órával fekszenek le aludni, és nem sokkal napnyugta előtt ébrednek fel. Átlagosan 5,7-7,1 órát alszanak.
A kutatócsapatot meglepte az eredmény, az egyetlen faktor, ami az alvás minőségét komolyan befolyásolta az a hőmérséklet volt, így gyakorlatilag teljesen mindegy, a világ melyik pontján hajtjuk álomra a fejünket. A vizsgált falvakban az emberek akkor tértek nyugovóra, mikor elkezdett hidegebbre fordulni az idő, valamint akkor ébredtek fel, mikor a nap sugarai kezdték felmelegíteni a levegőt.
A tanulmány vezetői rámutattak, hogy a legtöbb esetben az emberek nem érzékelik az időjárás változását a hálószobájukban, így csak az ébresztőórájuk emlékezteti őket arra, hogy ideje lenne felkelni.
Azt persze ne felejtsük el, hogy ezek a törzsek teljesen más szokásokkal élnek, de talán így is megnyugtató valamennyire, hogy ha sikerül egyhuzamban 6-7 órát aludnunk, akkor az átlag szerint már jók vagyunk.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.