Kultúra

Bukowski 100 a fővárosi Trip hajón

  • Szerző:nuus/MTI
  • 2020.08.11 | 14:48

Augusztus 16-án lenne 100 éves Charles Bukowski. Az amerikai alkotó születésnapját, életét, munkásságát és örökségét augusztus 18-án a budapesti Trip hajón nagyszabású emlékesttel ünneplik meg.

A programban szerepel drMáriás képzőművész, zenész, író rendhagyó performansz-kiállítása és személyes tárlatvezetése egyedi Bukowski-grafikái között, amelyeket a Macskák című válogatáskötethez készített. Ezek a képek a program végén megvásárolhatók.

Az emlékest keretében Prieger Zsolt beszélget a Charles Bukowski-életműsorozat fordítójával, Pritz Péterrel az íróról és örökségéről. Ezután a Szegedi Nemzeti Színház Bukowski-rajongó különítménye olvas fel részleteket az író műveiből. A fellépő Hajdú Róbert, Tóth Ádám, Bánvölgyi Tamás és Miklós Krisztián vitte színpadra Bukowski Postája nyomán a Vissza a feladónak! című darabot, amelyet a tervek szerint ősszel újra előadják a Tripen.

A felolvasás után Bukowski-kvízt tartanak: a szerző életéből összeállított játék nyertesei egy-egy Bukowski-könyvvel gazdagodhatnak. A kvíz után pedig Bukowski after lesz a fordítóval, alias Doktor Pepperrel.
Az 1994-ben elhunyt Charles Bukowski huszonéves korától rendszeresen írt, első novellája már 1944-ben megjelent, de utána folyamatosan visszautasították.

Mi az istenért nem tud egy nő egy férfit szeretni azzal együtt is, ha néha hibázik? Együtt lenni, az a csoda; együtt lenni valakivel és törődni vele. Együtt aludni úgy, hogy összeérnek a lábfejek, összeérnek a lábak. Aludni és együtt lenni. Csak az erősek tudnak egyedül élni, az erősek és az önzők.

Arra egészen 1969-ig kellett várnia, hogy bekerüljön az amerikai irodalmi köztudatba, akkor jelent meg két kötete és verseit beválogatták egy antológiába is. Addig alkalmi, sokszor fizikai munkákból élt, hosszú éveken át dolgozott például a Los Angeles-i postán – ezeket az éveket örökítette meg Posta című regényében.

Bukowski a hetvenes években sorra publikálta regényeit, megalkotva bennük alteregóját, Henry Chinaskit, aki leginkább iszik, nőzik, lóversenyre jár, klasszikus zenét hallgat egyedül, és – akárcsak az író – illúzióktól mentesen szemléli a körülötte kavargó nyomorúságos világot. Bukowski stílusát minden művében alapvető közvetlenség, nyílt szókimondás, kíméletlen őszinteség és fanyar humor jellemzi.


Megosztás Facebookon
Megosztás Twitteren

Hírlevél - feliratkozom, mert az jó nekem

Szólj hozzá Nincs hozzászólás
Hozzászólások mutatása

Válasz vagy komment írása

Cikkajánló
Tech
Már fizetni kell a Google Chromért is
  • szerző:nuus
  • 2024. 04. 23.