Utazás
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 17. rész: mennyire jó Thaiföldön nyaralni, a karantén árnyékában?
Ismét útra kelt szerzőnk, de ezúttal jobbára csak Thaiföld lesz a téma. Első lépésben azt járja körbe helyszíni riportban, hogy milyen most Thaiföldön lenni, mik a kockázatok és mellékhatások, ha valaki úgy dönt, minden nyűg dacára a télből a nyárba menne, és mindezt a mosoly országában élné meg.
Krisztián még soha nem járt Ázsiában, sőt, Krisztián még soha nem hagyta el Európát sem. Krisztián gondolt egyet, és repülőre szállt, aztán elutazott Thaiföldre, hogy megnézze, milyen is a mosoly országa.
Krisztián most egy, Samui szigetén lévő hotelszobában ül, várja, hogy a thai hatóságok kezdjenek valamit a helyzetével, minthogy kontaktszemélyként azonosították, és arra kérték emailben, hogy legyen olyan jó fej, és helyezze magát önkaranténba. A további értesítésig.
Krisztián tegnap éhes volt, és kicsit furán néztek rá, amikor kikiabált a szobájából, hogy kér enni. Nem értették a thaiok, hogy mi van vele. Ő se nagyon érti. De ahogy mondja, összességében nagyon tetszik neki az, hogy mindenki mosolyog és kedves. És nagyon reméli, hogy hamar véget ér ez a mizéria. “Erősen kiléptem a komfortzónámból, és nem bántam meg, és az sem érzem, hogy később meg fogom” – mondta. És Krisztián nagyon megszerette a mango sticky rice-ot (ez az édes, ragacsos, mangós történet amúgy tényleg jó).
Nyaralni a szabályok rengetegében

Krisztián esetében sokat számít, hogy optimista, és az, hogy a karácsony ünneplését sem tartja olyan fontosnak “ez már nem arról szól, amiről kéne, a családomat meg majd amúgy is meglátogatom, amikor hazaértem” Az mondjuk, még kérdés, hogy mikor és hogy jut haza Krisztián, mert alapesetben a karantén egy vagy akár két hét is lehet. Igaz, nem volt könnyű idejutni sem, mivel a thai hatóságok elég szép feladatsor elé állították azt, aki a karantént is kockáztatva úgy döntött, eljön Thaiföldre. Speciális, covid-biztosításon túl PCR tesztek és karanténhotel is kellett, hogy megkapja az utazó a thai passt, vagyis az engedélyt a belépésre. A magyar állampolgárok abban a kivételes helyzetben voltak, hogy azok közé tartoztak, akik számára csupán egy éjszakát kellett eltölteni az úgynevezett “test and go” rendszer keretén belül, majd mehettek tovább isten hírével. Ezt most felfüggesztette a thai kormányzat, az omikron terjedése miatt. Január negyedikéig csak a Phuket sandbox rendszer áll nyitva az utazó előtt – ebben az esetben a szállót nem lehet elhagyni az eredmény megérkezéséig, a szigetet pedig 7 napig. (Időközben ezt kiterjesztették további tartományokra, így Koh Samui és Koh Phangan is várja a turistákat január 11-től)
A thai hatóságok a főszezon kellős közepén hozták meg ezt a döntést, a hivatalos indoklás szerint az ország lakosságának érdekében.
Nem jó, de nem is katasztrófális
Az ország lakosságának egy része az idegenforgalomból él, és az elmúlt 20 hónap nem tartozik a sikerszéria közé. Ezért az amúgy szabálykövető, ámde turizmussal foglalkozó thaiok közül páran itt Samuin felettébb örülnének, ha Samui is visszakerülne a sandbox programba – merthogy korábban ott volt, de hogy miért került ki belőle, arra csak a thai idegenforgalmi hatóság tudna valamit mondani, de eddig nem mondott. (Update, Samui is bekerült a sandbox programba)

Mondjuk aki már járt Samuin, az nem azzal a képpel találkozhat most, mint ami eddig az emlékeiben élt.

Chawneng korábban lüktető, turistákkal teli hely volt, a maga árnyoldalaival – szakadt bárnegyed és foghíjas bárhölgyek fogadták széles mosollyal az oda betévedőket. Most a telkek foghíjasak; sok épületet lebontották, mást nem fejeztek be, és van amit az idő rágott meg és köpött ki, hogy aztán ott ékesítse az utcafrontot, mementóként, hogy mi van akkor, ha nincs üzlet.

Ennek megfelelően turistából sincs sok éppen errefele, ennek persze megvan az a jó oldala is, hogy aki mégis idetéved, kedvére válogathat a szállások közül, hiába főszezon, jelenleg az számít kivételnek, ha valalmelyik szálló, vagy utazási iroda nyitva van. Merthogy sokan visszaadták az engedélyt, turista híján nem volt bevétel, fizetni az ilyenkor fizetendőt meg nem volt miből.
Az idő minden esetre kivételesen jó már decemberben is. Igaz, Krisztián ebből jelenleg nem sokat lát, és biztos jól esne neki, ha valaki küldene számára mango sticky rice-t.
a napi friss rövideket is szeretnél, kövess a twitteren, ha bírod a TikTokot, itt is megtalálsz, kövess be!
Ha kíváncsi vagy, a sorozatunk összes részét itt megtalálhatod:
2019-2020:
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 1. rész: Miért utazzunk Délkelet-Ázsiába?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 3. rész: ünnepvárás izzasztó harminc fokban Délkelet-Ázsiában
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 4. rész: Milyen alkalmazásokat érdemes letölteni, ha utazunk?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 5. rész: a Mekong-delta és a börtönsziget Vietnám igazi arca
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 6. rész: fontosak e szokások, ha utazunk, avagy borbélyhoz menni jó
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 7. rész: Ho Si Minh-város, vagyis Saigon, avagy az őrület mekkája
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 8.: Van-e pánik Délkelet-Ázsiában a koronavírus miatt?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 9. rész: Thaiföldön megtalálták a koronavírus ellenszerét?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 11. rész: Koh Rong Samloem, avagy búcsú az Old Soulstól
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 12. rész: Puerto Princesa, ahol börtönben lenni élvezet
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 15. rész: Fülöp-szigetek, Siquijor, a rejtett csoda
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 16. rész: Fülöp-szigetek, Siquijor, a sámánok, gyógyítók szigete
2021:
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 17. rész: mennyire jó Thaiföldön nyaralni, a karantén árnyékában?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.