Utazás
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 3. rész: ünnepvárás izzasztó harminc fokban Délkelet-Ázsiában
Sorozatunk főbb országaiban - Vietnám, Kambodzsa, Thaiföld - inkább a buddhista vallás a meghatározó, de ennek ellenére - vagy éppen a megengedő buddhista szemlélet miatt - a nyugati ünnepek is kezdenek meghonosodni. Igaz, főként a turisták komfortérzete és persze az üzlet miatt.
Hogy is nézne az ki, ha a több ezer kilométert utazó európai vagy amerikai turista megérkezik Vietnamba és ott a helyiek élik megszokott mindennapjaikat, teljesen hidegen hagyva mindenféle nyugati szokástól, mint például a karácsony? Na ugye. Éppen ezért a helyieknek csöppet sem számítanak furcsának ilyenkor a karácsonyfa-formájúra nyírt fák, műhópihézett kirakatok és rénszarvas-agancsos eladók. Esetleg az az utazó kapja fel a fejét ezekre, aki több ezer kilométert utazott azért, hogy még véletlenül se kelljen lépten nyomon karácsonyi dalocskákkal, és a harminc fokos hőség ellenére kobold jelmezbe öltözött eladósegédekkel találkoznia.
Karácsony, meglepő menüsorokkal
A karácsony ugyanolyan nap természetesen, mint a többi. Az élet a megszokott medrében megy ilyenkor, csak annyiban tér el, hogy azokon a helyeken, ahol vélhetően több a karácsonyt ünneplő farang, a helyek igyekeznek étel és italkínálatukban a nyugati mintákhoz igazodni. Ez persze okozhat eléggé egyedi menüvariánsokat, mint például gesztenyés kacsasült tom yum levessel és rotival, de aki Ázsiába jön, az semmin ne lepődjön meg. Ahol huzamosabb ideje élnek külföldiek (vagyis már aktív expat közösségek vannak), ott a helyieken kívül természetesen a külföldiek is megvetették már a lábukat a vendéglátás területén, így pedig az olasz, francia, ausztrál konyha ilyenkor jellemző fogásaival is simán találkozhat az utazó.

Az egykori francia befolyás nyomait a kulinaritás területén is magán viselő Kampotban belga, és francia konyha mellett akad még például svájci és – csak az erős idegzetűeknek és a brexit pártiaknak – izolacionista angol kocsma, ahol közelebbről meg nem nevezett pudingok elfogyasztását várják el a betérő európaiaktól. (Itt – szerencsére? – a kelet-európaikat nem sorolják az európaiak közé, ‘ők valami mások, akik sokat isznak’, ezért tőlünk inkább az italfogyasztást várják el)
Expat centrumokban a vega menüsor is menő
Koh Phanganon lévő Srithanuban, a jógások thaiföldi mekkájában ezzel szemben extra karácsonyi vega és vegán menükkel várják a tudatos fogyasztókat, akik tisztító hatású kókuszvizüket ezúttal karácsonyi díszítésű kókuszból tudják elfogyasztani. Persze, ha valaki keres, itt is találhat forralt boros bulit – bár ez utóbbi tényleg csak a helyi német reikis akarnoksága miatt alakult így.

A kambodzsai Koh Rong Samlöenen alapból laknak vagy háromszázan, de az utóbbi években olyan felkapott lett a paradicsomi kis sziget, hogy a karácsonyi/szilveszteri szezonban ez a szám simán felugrik a tízszeresére. A kambodzsaiakon kívül oroszok, jordánok segítenek be a helyek üzemeltetésébe, ennek okán meg leginkább szorítkoznak arra, ami mindenki számára univerzális: olyan bulikat hoznak össze, ami a skandinávoktól a cseheken át a kanadaikig mindenkinek megfelel. A karácsony és az újév természetszerűleg olyan alkalom, amikor az amúgy is jól pörgő helyeket még magasabb díjon tudják kiadni, és még több ember, ugye még többet fogyaszt. Az meg gyakran másodlagos, hogy mit is, csak buli legyen. Meg BBQ, mint a Koh Rong Samloemen lévő Coasr 23-ban, amire reggel tíztől tömegével jönnek bejelentkezni az elanyátlanodott és másnapos britek és a takarékos büdzséből utazó hátizsákos német fiatalok.

Helyi ünnepek, amiket igazán menő megnézni
Az igazán érdekes ünnepek, azok a helyi ünnepek. Aki teheti, kóstoljon bele például a thai újévbe, a víz ünnepébe, a Songkranba – időben szólunk, csak áprilisban lesz. Helyszíntől függően akár 3-4 napig is eltarthat az össznépi locsolkodás, ami alól senki nem vonhatja ki magát. De ugyanígy élményszámba tud menni a kínai újév is, amit Délkelet-Ázsiában – a kínai fölény miatt – is egyre több helyen tartanak számon.

Ha kíváncsi vagy, a sorozatunk összes részét itt megtalálhatod:
2019-2020:
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 1. rész: Miért utazzunk Délkelet-Ázsiába?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 3. rész: ünnepvárás izzasztó harminc fokban Délkelet-Ázsiában
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 4. rész: Milyen alkalmazásokat érdemes letölteni, ha utazunk?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 5. rész: a Mekong-delta és a börtönsziget Vietnám igazi arca
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 6. rész: fontosak e szokások, ha utazunk, avagy borbélyhoz menni jó
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 7. rész: Ho Si Minh-város, vagyis Saigon, avagy az őrület mekkája
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 8.: Van-e pánik Délkelet-Ázsiában a koronavírus miatt?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 9. rész: Thaiföldön megtalálták a koronavírus ellenszerét?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 11. rész: Koh Rong Samloem, avagy búcsú az Old Soulstól
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 12. rész: Puerto Princesa, ahol börtönben lenni élvezet
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 15. rész: Fülöp-szigetek, Siquijor, a rejtett csoda
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 16. rész: Fülöp-szigetek, Siquijor, a sámánok, gyógyítók szigete
2021:
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 17. rész: mennyire jó Thaiföldön nyaralni, a karantén árnyékában?
2022
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 20.: magyar pár a thai hospitel és a bürokrácia fogságában
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 21.: szinte minden a Samui sandboxról meg még kicsit más is
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 22.: thai Test and go 2.: same same but different
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 23.: avagy hogyan buliznak Covid idején?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 24.: avagy mit csináljunk egy thai szigeten, ha második hete esik?
2023:
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 26: orosz megszállás alatt egy thai sziget
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 27: mutatjuk mint ne csinálj Thaiföldön (szigorúan 18+, videó)
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 28: milyen Thaiföldön a fűlegalizáció után?
Délkelet-Ázsia szubjektív alsó 29: amikor embert darabolnak fel Koh Phanganon
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.